Kiedy nastepuje obowiazek kasy fiskalnej

Zgodnie z ustawą o podatku VAT obowiązek posiadania kasy fiskalnej ma wszystek przedsiębiorca, który wykonywa usługi czy robi transakcji na praca osób sportowych i rolników pokrywających się na bazie ryczałtu. Do końca 2016 roku podatnicy mogą też korzystać z niektórych przywilejów podatkowych, bez potrzeby nabywania kas fiskalnych.

Kiedy nie ma obowiązku posiadania kasy. Drinku z przepisów, który zmusza do tyłu 2016 roku, jest przepis wspominający o tym, że przedsiębiorca, którego roczne ruchy w dawnym roku rozliczeniowym nie przekroczyły 20 tysięcy złotych netto, nie ma celu rejestrowania sprzedaży poprzez wystawianie paragonów fiskalnych. W sukcesie firm, które rozpoczęły praktykę w sezonie trwania roku rozliczeniowego, limit 20 tysięcy złotych należy przeliczyć proporcjonalnie do wielkości miesięcy prowadzenia akcje w poszczególnym roku.

Kasa fiskalna - kiedy rozpocząć rejestrację sprzedaży. W latach 2015 - 2016 w zestawie przedsiębiorstw, które muszą płacić paragony, pojawili się kolejni przedsiębiorcy, m.in. warsztaty samochodowe, lekarze a lekarze stomatolodzy, fryzjerzy i gabinety kosmetyczne, prawnicy czy firmy gastronomiczne, jakie nie wykonują swoich usług w samolotach. Za wyjątkiem usług gastronomicznych pozostali przedsiębiorcy mają obowiązek rozliczania sprzedaży przez kasy fiskalne w systemie natychmiastowym, natomiast przedsiębiorstwa, których zajmuje limit 20 tysięcy złotych obrotu, mogą dostać kasę fiskalną w ciągu 2 miesięcy po przejściu tego limitu. Ten tenże obowiązek w 2016 roku dotyczy także przedsiębiorców, którzy sprzedają bilety na przejazdy pasażerskie z okazją opłacenia ich w nietypowy możliwość niż gotówką oraz przedsiębiorców, którzy liczyli się na zasadzie faktur za wykonane usługi na rzecz osób fizycznych, przy czym rocznie nie wystawili dobrze niż 50 faktur dla maksymalnie 20 usługobiorców.

Niezależnie od wielkości obrotów ustawodawca stworzył i katalog produktów, których sprzedaż tak musi być dokumentowane paragonem z kasy. Do wspomnianych produktów należy: sprzedaż gazu płynnego, strony do silników a jedynych silników, przyczep i naczep, aparatu fotograficznego, artykułów z metali szlachetnych, perfum, napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.